Çeviri yaparak para kazanma

Çeviri Yaparak Para Kazanmak
Çeviri Yaparak Para Kazanmak

Günümüzde dil bilmek bir ayrıcalık olmaktan çıktı. Eskiden dil bilen insan sayısı bir elin parmağını geçmezdi bugünlerde ise dil bilmek kaçınılmaz bir zorunluluk haline geldi. Dil bilmeden, tam kurumsal olamamış bir firmada bile iş bulmak neredeyse imkansız. Hal böyle olunca öğrenciler dil öğrenmek adına çeşitli kurslar, eğitim setleri veya yurt dışına gezi seferleri alıyor. Aldıkları hizmetleri doğru bir şekilde uygulayan genç insanlar dil öğrenme zorunluluğunu alt ederek kariyer basamaklarının ilki ve en önemlisi olan dil bilme aşamasını tamamlamış oluyorlar. Eğer siz de ruhu genç insanlardan birisiyseniz ve dil öğrenmek için binlerce lira harcadıysanız neden bu yeteneğinizi kullanarak para kazanmıyorsunuz? Sonradan kazandığınız bu yeteneğinizi kullanarak çeşitli sektör ve yollardan para kazanmanız mümkün ama bu yazımda ben ” Çeviri yaparak para kazanma ” işlemine yoğunlaşacağım. Eğer çok dilli biri iseniz çeviri yaparak bu işten gelir elde edebilmeniz mümkün. Lafı uzatmadan detaylara geçelim.

Çeviri işlemi nedir?

Çeviri, bir metnin orijinal haline bağlı kalarak başka dillerde yeniden yazma işlemidir. Çeviri işlemini yapabilmek için iki dil bilmeye ihtiyacınız vardır. Bir dili okuduğunuzda anlıyorsanız ve anladığınızı başka bir dilde cümleler haline dökebiliyorsanız çeviri yaparak para kazanma tam size göre bir iş.

Çeviri yaparak nasıl para kazanılır?

Çeviri işlemi Google Translate gibi çevrimiçi araçlar ile de yapılabiliyor ama çoğu şirket çeviri işlemini bu tür araçlar ile değil çevirmek istedikleri dili ana dili gibi bilen insanları işe alarak hallediyorlar. Tabii büyük şirketlerde bu söz konusu fakat küçük şirketler tüm dünyada dalga dalga büyüyen bir sektöre başvurarak bu işlemi yaptırıyor : Freelance Tercümanlık. Serbest çalışan tercümanlara küçük veya yerel şirketler ciddi paralar ödeyerek işler veriyor. Bu tür şirketlerin fazla para vermesinin sebebi işin sürekli olmaması. Bir tercümanlık işi aldığınız zaman metin size ulaştırılır, ücretiniz ödenir, metni çevirirsiniz ve geri yollarsınız. Part – time işler arasında en fazla gelir seviyesine sahip olan bu işi yaparak ciddi paralar kazanabilirsiniz.

Google Translate gibi araçlar varken şirketler neden çevirmenlere para ödüyorlar?

Nedeni çok basit ; hiçbir makine bir insandan daha iyi düşünemez. Evet Google Translate gibi araçlar günümüzde çok popüler fakat oldukça eksik oldukları bir nokta var , düşünmek. Türkçe’de yüz kelimesi birden fazla anlama geliyor siz sayı olan 100’ün İngilizcesini merak ettiniz ve Google Translate’e yüz yazdınız, translate ‘in bize verdiği yanıt ise : face ( yüz , surat anlamında). Ama bir insan metini okuyarak cümlenin gidişatına göre oradaki yüz’ün ne anlama geldiğini anlayıp ona göre çeviri yapabilir. Şirketler bu tür sıkıntıları Translate gibi araçlar ile aşamadıkları için bir insana danışıyorlar ve işlerini yaptırıyorlar. Bu da dil bilen insanlar için gelir kapısı haline geliyor.

Ne kadar kazanırım?

Çevirmenlik işinde tam manası ile kendi işinizin patronusunuz. Ne kadar kazanacağınızı , çalışma sürenizi hatta hangi işlerde çeviri yapacağınızı siz belirlersiniz. Bu da oldukça rahat çalışma ortamında rahat bir gelir kapısı anlamına geliyor. Piyasada ortalama olarak 100 kelime başına 2$ teklif ediliyor. Siz de bu piyasaya uyup çeviri yaparak para kazanabilirsiniz.

Çeviri yapacaklara tavsiyeler :

 • Firmalar ve şirketler ile iletişimi iyi tutun,
 • Aldığınız işi en kısa sürede işverene yetiştirin , tekrar işe ihtiyaç duydukları zaman ilk akıllarına gelen siz olacaksınız.
 • Sizi aşan işleri kabul etmeyin ve bu işte kendinizi yetersiz gördüğünüzü nazik bir dilde ifade edin.
 • Amacınızın bu işten para kazanmak olduğunu firmalara hissettirmeyin. Bu işi zevk aldığınız için ve dilinizi geliştirmek için yaptığınızı söyleyin.
 • Sektörde yer edinene kadar piyasa altı ücrette çalışın bu daha fazla müşteri çekmenize ve tanınmanıza yol açacaktır.
 • Hangi platformu kullanırsanız kullanın iş aldığınız kişilere hakkınızda olumlu yorum yapıp yapamayacaklarını sorun ve rica edin. Kullandığınız platformda daha üst sıralarda çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Hangi platformlarda çeviri yaparak para kazanabilirim?

 • freelancer.com : Freelance çalışanlar için vazgeçilmez nimet olan bu sitede çeviri yaparak para kazanmanız mümkün.
 • bionluk.com : Bu platformdan da çeviri yapabileceğinizi şirketlere duyurabilirsiniz.
 • cevirimvar.com : Türk girişimciler tarafından kurulan bu siteye başvurarak çevirmen olabilir ve bu işten para kazanabilirsiniz.
 • proz.com : Çevirmenlikten bahsedip bu siteyi yazmamak olmazdı herhalde.
 • upwork.com : Yine freelance çalışan insanlar için kurulmuş bu platform üzerinden müşterilerinizi bulabilirsiniz.
 • Traduguide.com : Bu platform üzerinden de müşterilerinizi bulabilir ve güvenli bir şekilde ödeme alabilirsiniz.

Hemen Kazanmaya Başlamak İçin : http://www.yeniisfikirleri.net/ceviri-yaparak-para-kazanmak/

Bu yazımda sizlere Çeviri Yaparak Para Kazanma işlemini anlatmaya çalıştım. Eğer yazımı beğendiyseniz ve emeğimin karşılığını vermek istiyorsanız sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak bana destek olabilirsiniz. Ayrıca hala okumadıysanız İnstagram’dan Para Kazanmak : Yeni özellik duyuruldu adlı yazımı okuyabilirsiniz. Bol Kazançlar!

Paran Burada

11 yıldır bloglar ile ilgilenen ama hâlâ amatör. Paran Burada'nın kurucusu , tek sahibi ve tek yazarı.

You may also like...

2 Responses

 1. Prosess dedi ki:

  İngilizce haricinde dil bilenler çok daha avantajlı. İngilizce dilinde tercüme projeleri diğer dillere göre yoğunlukta olmasına rağmen İngilizce diline hakim kişi sayısı da çok fazladır. Mütercim Tercümanlık bölümü öğrencileri ve mezunları haricinde Hukuk bölümü, Mühendislik bölümleri, Tıp bölümü, Kamu Yönetimi bölümü mezunları gibi pek çok alandan mezun olup İngilizcesini kurs veya yurt dışı eğitimi aracılığıyla geliştiren kişiler de İngilizce tercüman olarak sektöre adım atmaktadır. Bu yüzden İngilizcenin yanında ekstra bir dil öğrenmek kazanç getirecektir.

 2. Hande dedi ki:

  FarmasiBasvur.Net Farmasi Ücretsiz Üyelik, Farmasi Üyelik, Farmasi Üye Ol

  Farmasi Ücretsiz Üyelik Başvurusunda Bulunup Farmasi Ailesine Sende Katılabilirsin.Farmasi Ücretsiz Üye Ol up %75 varan indirimlerden yararlanabiliyor 275tl değerindeki başlangıç paketlerini 69tl sahip olabiliyorsunuz.Üstelik her yapmış olduğunuz siparişlerde birçok hediyeye sahip olabiliyorsunuz.Her Ay güncellenen 1. ay 2. ay ve 3. ay ürünlerinle beraber 275 teşvik puan ve 500 tl teşvik puanları ile birlikte bir çok ürünüde hediye olarak alabiliyorsunuz.

  http://www.farmasibasvur.net

  Hemen Farmasi Ücretsiz Üye Olun Bu Fırsatları Kaçırmayın.Farmasi Ücretsiz Üyelik Başvurusunuzu Oluşturduğunuz anda Farmasi Temsilci Arkadaşlarımız Sizlere Destek İçin Dönüş Sağlayacaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir