Chainlink ( LINK ) Kripto Para Birimi Sistemi Nedir ?

chainlink nedir?

San Francisco kentinde bulunmakta olan finansal anlamda bir teknoloji şirketi olan SmartConctract tarafın 2017 yılının Haziran ayında Chainlink, yani kısaltması LINK olan ve Ethereum kripto para biriminin blockchain’i olan ERC-20 tabanı ile birlikte LINKolayını başlatmıştır.


Chainlink’i geliştirenler tarafınca akıllı sözleşmeler yapılarak, veri akışları olsun, web tarzı API olayları olsun ve geleneksel anlamda banka hesap ödemeleri gibi olaylar olsun, bu tarz zincir dışı kaynaklara erişebilmenize olanak sağlayıp, akıllı sözleşmeler sayesinde ise blockchain ile arasında olan bağlantıyı sağlamayı hedefleyen ve yine bir tür blockchain aracı olarak Chainlink, kısaltması ile LINK olarak bilinen bu coini böyle tanımlayabiliriz.


LINK olayı, bu akıllı şekilde yapmış oldukları sözleşmeler ile geleneksel olarak yasal anlaşmalara duyulmakta olan ihtiyacı değiştirerek, birden çok endüstri de de önemli görülebilecek ölçüde değişim yapmıştır. Buna karşın, bu değişimi yapmasına rağmen, blockchain sistemi ile alakalı temel fikir birliği olan protokollerinin akıllı sözleşmelerin öbür geleneksel sistemlerle bir tür köprü aracı vazifesi görmebilmeyi istediklerini belirmektedirler.


LINK ekosistem olayı, LINK ağı ile LINK tokeni birliğinde şekillenmektedir. API sistemleri ve diğer platformların ortaya çıkmasıyla birlikte geliştiriciler, iş yaşantısında akıllı sözleşmelerin kullanılabilir ve uygulanabilir bir hal alabilmesini hedeflemektedirler.


LINK ağı, bir tür veri beslemesi olmakta olan ya da başka bir API sistemine sahip olmakta olan bireylerin, LINKolayı belirteçleri karşılığında, doğrudan doğruya akıllı sözleşmeler sunabilmelerine de olanak sağlayacaktır. Bu tip bireyler, API sistemi tabanlı hizmetleri doğrudan doğruya LINK tokeni karşılığında akıllı bir sözleşme ile beraberinde blockchain’in sistemine entegre edebilmektedirler.

Chainlink (LINK) Olayının Sağladığı Avantaj Nedir ?


LINK sistemi ile blockchain’in dış sistemlerinin akıllı sözleşmeler aracılığı ile birlikte blockchain sistemlerine entegre edilebilmesini sağlayabilmektedir. API tabanlı olmakta olan hizmetlerin blockchain’in kendi sistemlerine entegre olması olayı, işlemin güvenilir olması, 3. Şahıslarca müdahale olayını ve kullanılabilirliğini arttırabilmeyi yönlendiren, API tabanına sahip olan şirketler için birden fazla avantaj sağlayabilmektedir.


Gelişen ve hala da gelişmekte olan blockchain teknolojisi ile birlikte birden çok iş yeri, şirket ya da başka hizmetlerin blockchain kendi sistemine adapte olabilmesi süreci ya da yine kendi blockchain sistemlerini kurabilmeleri olayı oldukça ve bir çok yönden zahmetli bir iş ve işlemdir. ( LINK sistemi ise tamda bu bağlamda, blockhain dışı olan sistemlerin akıllı sözleşmeleri sayesinde blockchainin kendi sistemlerine adapte olabilmesine sağlamaktadır.

Chainlink ( LINK ) Dijital ve Kripto Para Birimi Madenciliği Nasıl Yapılabilmektedir ?


Chainlink yani kısaltması ile bilinmekte olan LINK madenciliği olayı yapılamayan bir kripto para birimi türüdür. Bütün Chainlink’in kendi miktarı yalnızca şirket tarafından üretilebilmektedir. LINK, yani Chainlink; toplam olarak 1 milyar ( 1.000.000.000 ) adetince üretilecektir. Günümüz piyasasında bulunan LINK, yani Chainlink miktarı ise 350.000.000 adettir.

Chainlink ( LINK ) İsmi İle Bilinen Kripto Para Birimi Nasıl Alınabilir ?


Ülkemizde, TL ( Türk Lirası ) ile Chainlink, yani LINK satın alma olayı zannedildiğinin tam tersine oldukça kolay ve hızlı bir işlemdir. Herhangi bir bilgi vermenize gerek kalmadan, bu hizmeti sağlayan ve TL ile çalışmakta olan kripto para al-sat işlemi yapmakta olan aracı şirketler ile LINK ( Chainlink ) satın alma işlemi yapabilirsiniz.

İnternette araştırma yaparak, Chainlink kripto para birimine yer veren Türkiye’de dolayısı ile TL bazlı çalışan kripto para al-sat işlemi yapan borsa sitelerine erişebilirsiniz.

Chainlink ( LINK ) Kripto Para Birimi Cüzdanı Olayı Nedir ?

LINK dijital ve kripto para birimi olan Ethereum’un blockchain sisteminde ki ERC-20 tabanında var olan bir kripto para birimidir. Dolayısı ile cüzdan hizmeti ve hizmeti de yine Ethereum cüzdanı ile birlikte sağlanabilmektedir.

LINKgeliştiricileri tarafından ilerleyen dönemlerde kendilerine ait olmakta olan özel cüzdan hizmeti de elbette ki sağlayacaktır.
Chainlink kripto para birimi cüzdanı olayı, sahip olmuş olduğunuz Chainlink kripto para birimi değeri kadar depolama yapabilen bir cüzdan olayı değildir.

Sahip olmuş olduğunuz Chainlink ederi kadar kullanabilmeniz amacı için gerekli olmuş olan genel ve size özel anahtarları barındırmaya yarayan yazılımlardır.

LINKcüzdanları; yine Chainlink bakiye durumunu görebilmenize olanak sağlayan ve size ait olan bu Chainlink bakiyelerinizi Blockchain sisteminde size ya da başka birisine ait olan diğer LINKkripto para birimi cüzdanı adresinize transfer edebilmenizi sağlamaktadır.

Her Chainlink kripto para birimi cüzdanın kendisine has ve özel bir cüzdan adresi bulunmaktadır. Bu cüzdan adresi olayı ise 26 ila 35 karakterli olan ve harf ile rakamlardan oluşmakta olan cüzdan kodudur.

Evet arkadaşlar sizlere kısaca LINK kripto para birimi hakkında bilgilendirme yazısı hazırladım. Eğer emeğimin karşılığını almamı istiyorsanız yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilir ayrıca arkadaşlarınıza tavsiye edebilirsiniz. Eğer kripto para birimleri hakkında daha fazla bilgi istiyorsanız bu bağlantıya tıklayarak kripto para birimleri sayfamıza gidebilirsiniz. Bol kazançlar!

Paran Burada

11 yıldır bloglar ile ilgilenen ama hâlâ amatör. Paran Burada'nın kurucusu , tek sahibi ve tek yazarı.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir