Covid-19 Yardımı 3. Faz – 1000 Lira devlet desteği nasıl alınır?

Ülkemizde varlığını sürdüren ve dünya çapında yüzbinlerce ölüme neden olan Corona virüs ile mücadele kapsamında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının ihtiyaç sahiplerine destek amaçlı duyurduğu ” Korona Virüs ile Mücadele Paketi ”nin 3. fazı açıklandı. İlk iki fazda toplam 4 milyon kişiye bin Türk Lirası yardımda bulunan bakanlık 3. faz için başvuruları kabul ettiğini resmen açıkladı. Peki yardım desteğine kim başvurabilir? Başvuru nasıl yapılır? Sonuç sorgu ekranına nasıl ulaşılır? Hepsi yazımızın devamında.

Yardım paketine nasıl başvurulur?

Yardım paketine maddi durumu yetersiz olan 18 yaşından büyük herkes e-devlet kapısı üzerinden BURAYA tıklayıp giriş yaparak başvurabilir. İlk adımda TC kimlik numarası, ad soyad, ikamet adresi , doğum tarihi, medeni durumu , çocuk sayısı, e posta adresi , telefon numarası, çalışma durumu, çalışıyorsa aylık maaş, sosyal yardım alınıp alınmadığı, ev kira mı kiraysa ne kadar,aylık fatura miktarları, kaç kişi ile birlikte yaşanıldığı, yaşayan kişilerin toplam geliri gibi bilgiler kontrol edilerek gerekli mevkiiler tarafından başvurular onaylanacaktır.

Kimler başvurabilir?

Yardım desteğine 18 yaşından büyük, maddi durumu yetersiz bireyler başvurabilir. 1000 lira yardım desteğini almaya hak kazanan vatandaşlar gerekli kurumlar tarafından bilgilendirilecektir.

Sonuçları nereden öğrenebilirim?

Başvuru ile sonuç ekranı aynı sayfada bulunuyor. dolayısı ile başvuru yaptıktan sonra ekranınız güncellenecektir eğer sosyal yardım kampanyasını almaya hak kazanırsınız yine aynı sayfadan bilgilendirileceksiniz.

Yardım başvurusuna hak kazanmak için gerekli şartlar nedir?

Gerekli şartları sağlayan vatandaşların Postane hesaplarına yatırılacak olan 1000 Lira Korona Pandemisi Sosyal Yardım ücreti için şartlar nedir? Sosyal yardım ücretinden 4/A kapsamındaki kamu işçileri, 4/C kapsamındaki memurlar, işsizlik ödeneğinden faydalananlar , kısa çalışma ödeneğinden faydalananlar ve ilk 2 fazda yardım ücreti almaya hak kazanan vatandaşlar 3. faz sosyal yardım ücretinden yararlanamayacak. Ayrıca aynı haneden en fazla 1 kişi yardım almaya hak kazanabilir. Yani bir ailedeki 5 kişin başvurusu ile aynı ailedeki bir kişinin başvurusu aynı değerde.

Yardımlar ne zaman ödenecek?

Sosyal yardım kapsamında yardım almaya hak kazanan vatandaşların ücretleri hesaplarına TC kimlik numaralarının son hanelerine göre ;

  • 0 Olan vatandaşlar Pazartesi
  • 2 Olan vatandaşlar Salı
  • 4 Olan vatandaşlar Çarşamba
  • 6 Olan vatandaşlar Perşembe
  • 8 Olan vatandaşları Cuma günü

Sosyal yardım ödeneklerini alacaklar.

Cumartesi ve Pazar günü hiçbir kısıtlama olmaksızın tüm vatandaşlar yardım kampanyasına başvurabilir.

Paran Burada

11 yıldır bloglar ile ilgilenen ama hâlâ amatör. Paran Burada'nın kurucusu , tek sahibi ve tek yazarı.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir