Domain Satarak Para Kazanmak

domain satışı yaparak para kazanmak

İnternet üzerinden para kazanmanıza olanak sağlayan yüzbinlerce seçenek var. Hepimiz bu seçenekleri kullanarak gelir elde etmek istiyoruz. İnternet üzerinden gelir ederken en fazla keyif aldığım yöntem ise domain yani alan adı satışı yaparak para kazanmak. Yüzbinlerce seçenekten birisi olan domain satarak para kazanmak hiçbir teknik konuyu bilmeden, fiziki bir işleme ihtiyaç duymadan ufak bir sermaye ile jeneriklik, iş ve projeler için uygun domain alınıp , bu domain için para ödeyecek müşterilere satılması temeline dayanıyor. Özellikle anahtar kelime içeren ve kısa domainler ekmek su gibi satıyor. Özellikle büyük şirketler bu tür alan adlarına sahip olmak için milyonlarca lira ücret ödüyor. Dünya üzerinde sayısız örneği bulunan domain satışlarına neden bu kadar para ödeniyor? Nasıl domain alınır ve satılır? Yazımızın devamında aklınıza takılan bütün soruların yanıtları var. Uzatmadan yazımıza geçelim.

Domain nedir?

Domain , Türkçe’si ile alan adı ; bir internet sitesinin adresidir. Bir sitenin domainini tarayıcımızın url kısmına yazdığımız zaman bizi o siteye yönlendirir. Domaine kısaca adres desek yanlış olmaz. Domainler genel anlamda .com ile bitse de .net , .org , .co vb. uzantılar ile de bittiğini sık sık görürüz. Alan adlarında en çok kullanılan uzantı .com ‘dur. Kullanımının genişliği ve sıklığından dolayı da en değerli uzantıdır. En değerli uzantı olmasına karşın en ucuzlarından da biridir. Rastgele .com uzantılı bir alan adı almak isterseniz yıllık 2$ ile 5$ arası bir ücretle sahip olabilirsiniz. Unutmamız gereken nokta ise domainin hangi uzantı ile bittiği değil hangi kelimeler ile oluştuğu önemli.

Domain neden önemli?

Domain bir şirketin kurumsal kimliğini ön plana çıkarması için sahip olması gereken en önemli araç. Özellikle büyük şirketlerin çok önem verdiği bu hususta şirketlerin oyundaki kullanıcı adlarının kapıldığı gibi domainlerin de kapıldığını gördüğünde bizim yaptığımız gibi domain sonuna plaka mı eklemeli? Mesela apple’ın apple.com değil de apple44.com alan adını kullandığını düşünün. Çok komik bir olay olmaz mıydı? Elbette komik olurdu ama unutmamak da gerekir kurumsal olmak ciddiyet ister. Bu işte ciddi olduklarını kanıtlamak içinse Şirket isminden domainine kadar her şey tartılıp ölçülür en sonunda karar verilir. Eğer alınmış ise domain sahibi ile iletişime geçilip domain haklarının satın alınması için ticaret masasına oturulur.

Neden bu kadar para ödüyorlar?

Bu kadar para ödemelerinin temel sebebi şirketlerin veya projelerin çok büyük yatırımlarla desteklenmesi. Böylesine büyük bütçeleri olan girişimler her şey kusursuz olsun diye çaba gösterirler. Kendileri adına en uygun domaine yüzbinler ödemekten kaçınmazlar. Bu da domain satarak para kazanmak isteyen insanların ekmeğine yağ sürüyor.

Nasıl domain alırım?

Kullandığınız arama motoruna ” domain satın al” yazdığınız zaman karşınıza binlerce seçenek çıkacaktır. Bu seçeneklerin tamamı size aynı hizmeti sunar. Eğer amacınız sadece Domain Satarak Para Kazanmak ‘sa en ucuz firmayı kullanmanızda bir problem olmayacaktır. Ama alacağınız alan adının üzerine site kurup kendi firmanızı oturtacaksanız Hosting Firmaları hakkında detaylı bir araştırma yapmanızda fayda var. Konumuza dönecek olursak ; herhangi bir domain satışı yapan firmanın sitesine giriş yapalım ardından alan adı sorgula butonuna basalım. İşte burada yaratıcılığınızın ne kadar gelişmiş olduğu önemli, karşımıza çıkan arama sütununa aklımızdan geçen alan adını yazıyoruz. Arattığımız domainlerden boşta olanları satın al diyoruz ve kart bilgilerimizi girerek satın alıyoruz. Bir yıllık satın alımlar alan adı ticareti ile uğraşanlar için yeterli olacaktır.

Aldığım domainleri nerde satacağım?

Aldığınız domainler eğer oldukça değerli kelimelerden oluşuyorsa ve bir şirket aldığınız alan adı üzerinden internet sitesi kurmak istiyorsa WhoIs bilgilerinizi sorgulatarak sizinle iletişime geçeceklerdir. Fakat çoğu otoriter alan adının satın alındığını düşünürsek biz daha çok yarı profesyonel kurumlara ve kişilere ulaşmaya çalışacağız. Örneğin parakazanmataktikleri.com diye bir alan adınız var, bunu forumlarda pazarlayarak para kazanma hakkında internet sitesi oluşturmak isteyen birisine satmanız çok kolay olacaktır. Nedeni ise tam anlamı ile oluşturulacak sitenin anahtar kelimelerinden oluşuyor olması. Bu hem seo açısından hem de Google sıralaması açısından oluşturulacak siteye artı puan yazacaktır. Ayrıca açık arttırma usulü satışlar için alanadlari.com sitesinde domaininizi pazarlayabilir ve en yüksek teklif verene satabilirsiniz.

Domain satarak ne kadar kazanırım?

Domain satarak para kazanmak konusunda en fazla merak edilen nokta kanaatimce budur, ne kadar kazanacağınız. Domain satarak yüzbinlerce lira kazanmanız mümkün fakat bu günümüz standartları içerisinde düşük bir ihtimal gibi duruyor. Çünkü kısa ve öz alan adlarının tamamı alınmış durumda. Ama yine de alan adlarının iyi bir piyasası olduğunu belirterek projelik alan adlarının beş basamaklı fiyatlara satıldığını görebilirsiniz.

Ek Bilgi : Şimdiye kadar satılmış en pahalı 3 domain :

Listedeki alan adlarını görünce keşke annemiz babamız zamanında bir tane alan adı alsaymış diyeceksiniz :).

3) Hotels.com – 11.000.000$

Bu alan adı 2001 yılında Hotels Worldwide tarafından satın alındı. Başta ne kadara alındığı açıklanmasa da 2011 yılında yönetim kurulu başkanı tarafından 11 Milyon Dolar’a satın alındığı açıklandı.

2) sex.com – 13.000.000$

 Escom LLC şirketine ait olan domain, şirket iflas ettikten sonra açık arttırma ile 13 milyon dolara satılmıştır.

1) 360.com – 17.000.000$

Vodafone’a ait olan alan adı 2015 yılında Çinli şirket Qihoo 360 tarafından 17 milyon dolara satın alınmıştır. Bu tüm zamanların en pahalı domain alışverişidir.

Sizler için domain satarak para kazanma rehberi hazırladım. Eğer emeğimin bir karşılığı olsun istiyorsanız yazıyı arkadaşlarınız ile paylaşmayı ayrıca Çeviri Yaparak Para kazanma adlı yazımı okumayı unutmayın. Bol kazançlar!

Paran Burada

11 yıldır bloglar ile ilgilenen ama hâlâ amatör. Paran Burada'nın kurucusu , tek sahibi ve tek yazarı.

You may also like...

1 Response

  1. BaclinkTURK dedi ki:

    BaclinkTURK- Dost Bloggerlar ÜCRETSİZ BACLİNK İÇİN DOST BLOGGERLAR LİSTESİNE KATIL !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir