Fotoğraf satarak para kazanmak

Fotoğraf satarak para kazanmak

Bir uygulama veya site üzerinden fotoğraf satarak para kazanabileceğinizi biliyor muydunuz? Sadece bir fotoğraf makinesi veya telefonunuzun kamerası ile ayda yüzlerce lira gelir elde etmek mümkün. Her gördüğünüz manzara, olay veya ilgi çekici herhangi bir şeyin fotoğrafını çekmeden duramayanlardan mısınız ? Neden fotoğraflar cihazlarınızın hafızasını kaplamak yerine cüzdanınıza para olarak girmesin ki?

Günümüz dünyasında kameralı cihazlar o kadar gelişti ki bir fotoğrafçı olmak için sadece iyi bir telefonunuzun olması yeterli. İşin daha ilgi çekici ve cazip yanı ise bu işten para kazanabilme şansınızın olması. Her şeyin telif hakları ile güvence altına alındığı internet evreninde büyük şirketler görsellerin telif haklarını alabilmek için binlerce lira ücret ediyor. Eğer fotoğraf satarak para kazanmak gibi bir amacınız var ise ve nasıl yapılacağını öğrenmek istiyorsanız bu yazı tam size göre. Lafı daha fazla uzatmadan başlayalım.

Fotoğrafları kime satacağım?

Yukarıda bahsettiğim ve telif hakkı konusunda başının ağrımasını istemeyen şirketler bizim müşterilerimiz olacak. Bu şirketlere ihtiyaçları doğrultusunda fotoğraf çekeceğiz veya stokladığımız fotoğrafları satacağız.

Ne tür fotoğraflar satabilirim?

Başta haber içeriklerini süsleyecek fotoğraflar olmak üzere her türde fotoğraf satışı yapabilirsiniz. Her türde internet sitesi veya şirketin olduğunu varsayarsak her türlü fotoğraf ihtiyacının olduğu sonucuna varırız. Bu yüzden bir kısıtlamanız olmasın her türlü fotoğrafı ekip stoklamaya başlayın. Tabii ki her sektörde olduğu gibi bu sektörün de trendleri var. Eğer trendleri doğru takip edip iyi analiz ederseniz daha kârlı fotoğraflar çekebilirsiniz.

Peki , fotoğrafları nerede satacağım?

Bunun için de endişelenmenize hiç gerek yok çünkü binlerce stok sitesi fotoğraflarınızı satmak için sıraya girmiş durumda. Onlarca farklı özellik ve işletim mantığına sahip olan siteler arasından size en mantıklı olanı seçin ve fotoğraflarınızı satmaya başlayın.

Satış yapılacak site örnekleri :

  1. 500 PX

    Bu site hem ücretli hem ücretsiz abonelik sunuyor. Eğer ücretsiz abonelik kullanmak isterseniz haftada yalnızca 7 fotoğraf yükleyebilirsiniz. 15 milyondan fazla kullanıcısı ile harika bir pazar yeri olduğunu söylemekte fayda var.

  2. Shutterstock

    Shutterstock , fotoğraf satarak para kazanmak denince akla gelen ilk sitedir. Onlarca yıllık tecrübesi ile yeni başlayan kullanıcılara ağır gelebilir , bu yüzden Shutterstock daha sonraki hedefiniz olsun.

  3. Scoopshot

    Bu site ise fotoğraflarınıza kendinizin pay biçmesine olanak sağlıyor. Yani ne kadar kaliteli fotoğraf çekerseniz o kadar fazla kazanıyorsunuz. Bunun dışında size günlük görev ve yarışmalar vererek cuzi miktarda ek gelir elde etmenize yardımcı oluyor. Yeni başlayanlar için birebir.

Bu yazımda fotoğraf satarak para kazanmak isteyenlere bir rehber sunamaya çalıştım. Eğer yazımı beğendiyseniz ve diğer yazılarımdan haberdar olmak istiyorsanız bizi twitter’dan takip edebilir , El işi ürün satma hakkındaki yazımı okumak için tıklayabilirsiniz.

Paran Burada

11 yıldır bloglar ile ilgilenen ama hâlâ amatör. Paran Burada'nın kurucusu , tek sahibi ve tek yazarı.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir