Google Play Kitaplar : Kitap yayınlayarak para kazanma 2020

Google Play Kitaplar

Google Play Kitaplar her bireysel yayıncının kendi kitabını paylaşarak para kazanabileceği bir platform. Bu platform profesyonel yazarlar için kurulmuş gibi görünebilir ama gerçek göründüğünden çok farklı. Google tarafından kurulmuş ve Google Play uygulamasının içinde yer alan bu platform tamamen özgür bırakılmış. Yani her türden yazarlar veya kendilerini yazar hissedenler bu platformda içerik paylaşabilirler. Kendilerini yazar hissedenler derken konuyu daraltmayalım ; bu platformda oyunlar hakkında yazdığınız yazınızı , içinizde bir anda beliren ilhama yenik düşüp kaleme aldığınız aşk romanınızı hatta ve hatta iş – para kazanma hakkında blog yazan boş birisiyseniz ( burada bahsedilen boş benim) yazdığınız blog’taki konulardan bir kitap yazıp o kitaptan para kazanmanız mümkün. Hatta ayda 1500 lira kazanmanız mümkün.

Google Play Kitaplar nedir?

Google Play kitaplar içerik üreticilerinin kitaplarını ücretsiz şekilde yayınlamasına olanak sağlayan Google tarafından geliştirilmiş bir platformdur. Bu platforma ulaşmanız için akıllı telefonunuzdan Play Store’a giriş yapın ve alttaki menüden ” Kitaplar ”ı seçin. Bilgisayardan giriş yapmak için bu bağlantıya tıklamanız yeterli olacaktır.

Neden Google Play Kitaplar?

Bunun nedeni çok basit; Google. Google yer yüzünde kendini modern dünyadan soyutlamış insanlar dışında herkes tarafından bilinen bir kuruluş. Her gün milyarlarca insan Google arama motorunu kullanıyor, Play Store’dan uygulama indiriyor ve Google mail servisi Gmail’den işleri , okulları veya sevdikleri ile alakalı e-postalar alıyor, gönderiyor. Google hiçbir ücret talep etmeden kitabınızı milyarlarca okuyucunun önüne çıkarmayı teklif ediyor. Oldukça iyi bir teklif değil mi?

Kitabımı ücretli yayınlamak için bir ücret ödemem gerekiyor mu?

Hayır. Google kitabınızı yayınlamak için sizden herhangi bir ücret talep etmiyor. Kitabınızı belirli bir fiyata satmak veya bedavaya koymak sizin elinizde iki türlü de Google sizden para talep etmez. Eğer bir kitabınıza 10 Lira ücret belirlerseniz yapılan her satıştan Google 2 Lira yayıncı ücreti keser. Yani totalde 8 Lira Google Kitaplar hesabınıza aktarılır.

Kitabımı ücretsiz koysam bile gelir elde edebilir miyim?

Maalesef hayır. Google Play kitaplarda reklamlar çalışmaz. Dolayısı ile ücretsiz koyduğunuz kitabınızdan gelir elde edebilmeniz pek mümkün değil.

Kitabımı okuyucular nasıl bulacak?

Kitabınızın reklamını sosyal medya aracılığı ile yapmanız mümkün. Böylece sizi seven ve takip eden insanlar kitabınız almaya kara verebilir. Ayrıca kitabı yayınlarken doğru etiketler ve kategorileri girerek belirli konulara ilgi duyan insanların karşısına çıkmasını sağlayabilirsiniz. Böylece ilgi alanları hakkında yazılmış bir kitabı almalarını kolaylaştırırsınız. Onların işlerinin kolaylaşması sizin cebinize para gireceği anlamına gelir.

Satış gelirim nerede birikecek, nasıl paramı çekeceğim?

Satışlarınızdan kazandığınız paralar Google Play kitaplar’da oluşturduğunuz ödeme profilinin içinde birikir. Burada biriken paraları nasıl çekeceğinizi nasıl kontrol edeceğinizi yazımın devamında anlatacağım.

Google Play Kitaplar : Kitap Yayınlama

Google Play Kitaplar bu seneden önce yayıncıları seçerek kabul ediyordu. Bir ara seçmeler bile kapatılmıştı. Ama Google Play Kitaplar’a önem vereceklerini ve bu platformun herkes tarafından kullanılabilecek bir yere dönüştürmek istediklerini belirterek herkesin kitap yayınlayabileceği bir hale getirdiler. Bu da Play Kitaplar’ın rekabetli bir ortama dönüşmesine neden oldu. Yazımın bu bölümünde nasıl yazar profili oluşturabileceğimizi , nasıl kitap yayınlayabileceğimizi ve Ödeme profilimizi nasıl oluşturup kontrol edebileceğimizi anlatacağım.

Yayıncı Profili Oluşturma :

Yayıncı profili oluşturmak için bir Gmail hesabına ihtiyaç duyuyoruz. Eğer bir Gmail hesabınız yoksa hemen bir tane oluşturun. Ardından bu bağlantıya tıklayarak açılan sayfadan Başlayın yazısına tıklayın ve Gmail hesabınız ile oturum açın. Giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan sayfadan Kendi kitabını yayınlayan yazar seçeneğini seçin.

Adım 1

Kendi kitabını yayınlayan yazar, seçeneğini seçtikten sonra karşınıza çıkan sayfada ;

 • Yayıncı adı : Kendi adınız, rumuzunuz ya da girmek istediğiniz herhangi bir isim olabilir.
 • Ülke : Burada paranızı çekmek istediğiniz banka hesabınız neresi ise orayı seçin. Ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğum için ve Türk bankalarını kullandığım için Türkiye’yi seçtim.
 • Web Sitesi : Sahip olduğunuz bir web sitesi var ise onun url’sini girin yoksa boş bırakın. Bazen Web Sitesi boş olamaz hatası veriyor eğer böyle bir hata ile karşılaşırsanız twitter veya instagram hesabınızın linkini girebilirsiniz ( twitter.com/paranburada gibi )
 • Telefon Numaranız : Kendi numaranızı girin. Burası da zorunlu değil.
Adım 2

Yukarıdaki gibi doldurduktan emin olduktan sonra karşınıza E- Posta tercihleri ve Şartlar sayfası gelecek burada hiçbir kutuyu işaretlemek zorunda değiliz ama işaretlerseniz kampanyalardan haberdar olmanız için ara sıra mail atıyorlar tamamen size kalmış. Bu sayfada Kabul Ediyorum butonuna tıklıyoruz. Tıkladıktan sonra ekranınızda İş Ortağı Oluşturuluyor yazısı çıkacak ardından İş Ortağı Oluşturuldu bildirimi ile birlikte kitaplarımızı yükleyeceğimiz , kontrol edeceğimiz ve ödeme yöntemi oluşturacağımız sayfaya bizi otomatik olarak yönlendirecek. Bizden ilk yapmamızı istediği şey Ödeme Profili oluşturmak.

Google Play Kitaplar Ödeme profili oluşturmak :

Karşımızda açılan sayfada sağ tarafta bulunan başlıklardan Ödeme Merkezi yazısına tıklıyoruz. Ardından karşımıza ödeme profili belirtilmedi yazan bir sayfa çıkacak sol orta tarafta bulunan Ödeme Profili Ekle yazısına tıklıyoruz. Burada çıkan soruları sırası ile :

 • İşletmenin Bulunduğu Konum : Türkiye ( yaşadığınız ülke )
 • Hesap Türü : Kişisel
 • Ad ve Adres : Bu kısıma yayıncı adı olarak ne belirlediyseniz onu girin. Adres kısmına ev adresini girmeniz bir sıkıntı çıkarmaz. Posta kodu yaşadığınız ilin kodu, bölge ise şehrin bulunduğu bölge olacak şekilde soruları doldurun.
 • En altta bulunan Birincil İletişim Kişisi bilgilerini değiştirmeyin.

Gerekli yerleri doldurduktan sonra Gönder butonuna basın. Ödeme profiliniz oluşturulacaktır.

Adım 3

Ödeme Profiline Banka Hesabı Ekleme :

Satışlardan kazandığınız ödemeler yeni oluşturduğunuz ödeme profilinde birikir. Bu profilde biriken parayı her ayın ortasında Google bildirdiğiniz banka hesabına havale yapar. Minimum ödeme miktarı 20 Lira’dır. Ayrıca Google sizin belirlediğiniz ödeme miktarına göre ödemeler de yapar. Ödeme profiline banka hesabınızı bağlamak için ödeme profillerinizin olduğu hesabı açıp ödeme profilinizin yanında bulunan düzenle tuşuna basın açılan sayfadan sol altta bulunan ödeme yöntemi ekle seçeneğini seçin.

Sol taraftaki seçenek

Ardından karşınıza çıkan sayfadaki soruları :

 • Banka Hesabındaki ad : Bankada kayıtlı olan adınızı tam ve eksiksiz olarak girin. Bazen adınızı doğru bile yazsanız bu isim geçersiz karakter içeriyor hatası alırsınız bunun neden isminizde geçen Türkçe karakterler. Eğer adınızda Türkçe karakterler varsa ç , ö, ğ ve ş gibi adınızı İngiliz karakterlerine göre yazın. Örneğin adınız Çiğdem ise Cigdem olacak şekilde girin.
 • IBAN : IBAN banka hesabınıza para gönderilmesi için gerekli rakamlar topluluğudur. IBAN’ınızı kullandığınız bankadan öğrenebilirsiniz. Öğrendiğiniz IBAN’ı kesinlikle doğru girin yoksa paranız gönderilmez.
Ödeme Yöntemi Ekleme

Soruları doğru yanıtladıktan sonra kaydet butonuna basın. Bilgilerinizin doğruluğunu kontrol etmek adına Google 3 iş günü içerisinde 0,1 – 0,99 kuruş arası bir miktarı banka hesabınıza gönderir ve bu miktarı doğrulamak için kendilerine bildirmelerini isterler. Bu bilgilendirmeyi ödeme profili sayfanıza girip , ödeme profilinizin yanında bulunan düzenle butonuna basın. Açılan sayfada en üstte bulunan ve kırmızı arka plana ŞİMDİ DOĞRULA şeklinde yazılan bir bildirim ile karşılaşacaksınız , şimdi doğrulaya bastıktan sonra size gönderilen miktarı açılan sayfaya girin. Doğrulama işleminiz başarılı uyarısını aldıktan sonra yayıncı profilinize dönebilirsiniz.

Google gönderilen miktarı nasıl öğreneceğinizi bilmiyorsanız kullandığınız bankanın mobil uygulamasına giriş yapın, hesap hareketlerinize ulaşın ve arama butonuna Google yazın. Hesabınıza gönderilen para en üstte çıkacaktır.

ParanBurada.com

Google Play Kitaplar : Kitap Ekleme

Google Play Kitaplar’a eklemek istediğiniz kitabı pdf formatında oluşturun. İlk sayfaya kitabınızın kapağını ekleyin. İlk sayfaya eklediğiniz resim Google Play Kitaplar’da kapak fotoğrafı olarak görünecektir. Ardından sağ menüde bulunan kitap kataloğu sayfasına gidin. Açılan sayfada bulunan kitap ekle tuşuna basın. Sizden satış seçeneği ve Kitap kimliği bilgilerinizi isteyecek. Satış seçeneğini Google Play’de e-kitap sat olarak, kitap kimliğini ise eğer kitabınızın ISBN’si yoksa Google kitap kimliği al ( GGKEY) olarak seçiyoruz. Ardından devam et’e tıklıyoruz.

Kitap ekleme – 1

Kitap hakkında sayfasına geliyoruz burada kitabımız hakkında bilgileri gireceğiz ve fiyat belirleyeceğiz.

Kitap Hakkında :
 • Kitap Başlığı : Kitabınızın Adı
 • Açıklama : Kitabınızın kısa açıklaması
 • Kitap Kimliği : Google tarafından otomatik oluşturulur siz dokunmayın
 • Yayıncı : En başta belirlediğimiz rumuzunuz
 • Biçim : E-Kitap
 • Dizi Adı : Eğer kitabınız bir serinin parçası ise o serinin adını yazın
 • Dizi Numarası : Eğer kitabınız bir serinin parçası ise o serinin kaçıncı kitabı olduğunu yazın
 • Minimum yaş – Maksimum yaş : Kitabınızı okuyabilecek en genç ve en yaşlı bireyin yaşını buradan sınırlandırabilirsiniz. Erotik bir kitap yazmıyorsanız bunu kullanmanızı tavsiye etmem.
 • Dil : Kitabın yazıldığı dil
 • Yayınlama – Satış tarihi : İki tarihe de yayınladığınız günü girin
 • Sayfa sayısı : Kitabınızın sayfa sayısı
 • Yetişkinler için mi : Kitabınızın içeriğine bağlı olarak evet veya hayırı seçin.
Türler :
 • Burada kitabınızın türünü belirtin.
Katkıda bulunanlar :

Yazarın adı soyadını ve kısa biyografisini girin.

Ayarlar :

Bu kısımdaki ayarları değiştirmenizi önermiyorum.

İçerik :

Buradan kitabınızın pdf’ini yükleyeceğiz. Dosya yükle butonuna basın ve kitabınızı bulunduğu dizinden seçerek yüklemeyi başlatın.

Fiyatlandırma :

Buradan kitabımızın değerini belirliyoruz. Birinci kutuda TRY yazdığından emin olun bu Türk Lirası ile satış yapacağımız anlamına geliyor. Ortadaki kutuya kitap için istediğiniz ücreti girin. Üçüncü kutuda WORLD yazdığından emin olun böylece tüm dünyaya satış yapabileceğiz. Daha sonra ek ayarlar butonuna tıklayarak Vergiler Dahil mi? Seçeneğini ” evet” yapın. Böylece vergileri sizden düşer bu da alıcının sırtındaki yükü azaltır.

Yorum :

Bu kısım oluşturduğumuz kitabın nasıl göründüğü hakkında bize bilgi verir böylece yayınlamadan önce son kez üzerinde değişiklik yapma şansımız olur. Eğer değişiklik yapmak istemiyorsanız sayfanın en altında bulunan Yayınla butonuna basın. Kitabınız incelendikten sonra 24 saat içerisinde yayınlanacak.

Kitabınız yayınlanmaya başladığında kitap kataloğu kısmında görünecektir. Katalog kısmından kitabınızın üzerine tıklayarak Google Play Kitaplar linkini kopyalayabilir sosyal medyada veya arkadaşlarınız ile paylaşabilirsiniz. Kitabınızın ne kadar kazandığını merak ediyorsanız Ödeme Profilinize giderek düzenle butonuna tıklayın kazancınız görünecektir.

Gördüğünüz üzere Google Play Kitaplar aracılığı ile para kazanmak çok kolay. Aşağıdaki kazanç bana ait, 15 Nisan’dan 15 Mayıs’a kadar olan kısımda 1500 lira gibi bir gelir elde etmişim eklediğim yeni kitabım ile 15 Mayıs’tan 21 Mayıs’a kadar olan kısımda 472 Lira gelir elde etmişim.

Google Play Kitaplar Gelirim

Başlar başlamaz bu kadar gelir elde etmeniz çok mümkün görünmese de uzun vadede bundan çok daha fazla kazanmanız mümkün. Size tavsiyem ilk kitaplarınızı ücretsiz olarak yayınlayın ve bir hayran kitlesi elde etmeye çalışın ardından yükleyeceğiniz kitapların fiyatını belirlemek size kalmış.

Paran Burada Önerileri :

 • Kitabınızı sosyal medya gibi mecralarda sürekli paylaşın satın alan olmasa bile çok ziyaret edildiği için Google tarafından aynı tür kitapları tercih eden kişilere gösterilme ihtimali artar.
 • İki parçadan oluşan bir kitap yazın ilk parçasını ücretsiz bir şekilde yayınlayın ikinci parçasını ise ücretli. Böylece kitabınızın devamını merak eden insanlar satın alma yoluna başvuracak.
 • Sürekli olarak kitap yayınlayın ama kitaplarınızı baştan savma yayınlamayın.
 • Eğer bu işi yapmak istiyorsanız Paran Burada olarak değerli takipçilerimizin kitaplarının reklamlarını ücretsiz bir şekilde yapmaya hazırız.

Google Play Kitaplar’da kitap yayınlayarak para kazanma hakkında oldukça detaylı bir şekilde rehber hazırladım. Eğer emeğimin karşılığını vermek istiyorsanız sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilir, arkadaşlarınıza önerebilirsiniz. Ayrıca hâlâ okumadıysanız Mechanical Turk Mikro İşlerle Para Kazanmak adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Paran Burada

11 yıldır bloglar ile ilgilenen ama hâlâ amatör. Paran Burada'nın kurucusu , tek sahibi ve tek yazarı.

You may also like...

5 Responses

 1. Eren Artul dedi ki:

  google play kitaplar dan kitap satmak istiyorum kitabi yayınlarken vergilerini ben mi odeyecem ve kesecem kdv yıllık gelir vergisi felan. Ve kurumsal banka hesapmı açmam lazım yoksa bireysel mi çok fazla gelir etdiğim zaman bu parayı vergisini ödemem zorunda değilmiyim ?

 2. ali rıza solmaz dedi ki:

  iyi çalışmalar…google play üzerinden satış yaptığım kitabım ile ilgili ödeme alabilmek için abd vergi sistemi ile ilgili bilgilerim isteniyor.
  “Vergi bilgileriniz eksik olduğu için ödemenizi işleme koyamıyoruz”. ibaresi ile karşılaşıyorum…istenen vergi numarası ile benim vergi numaram eşleşmiyor. Bu durumda nasıl kayıt olup paranın aktarımını sağlayabilirim.

 3. Ahmet Emin dedi ki:

  Çok açıklayıcı olmuş teşekkür ederiz ama birşey sormak istiyorum hocam. Banka hesabı kendi adımıza olmak zorunda mı. Ben 3 yıldır hesap kullanmıyorum bazı sorunlardan dolayı. Babamın hesabını kullanıyorum para alış verilşlerinde. O hesabı eklesek Google kabul eder mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir