Kripto Paralar : Bitcoin nedir?

Bitcoin – Paran Burada

Bitcoin herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş veya doğrudan bir kişi ile alakası olmayan kripto yani elektronik bir para birimidir. Bitcoin kripto paralar arasında en çok bilinen para birimi olmasına rağmen en az bilgi sahibi olunan da para birimi. Hal böyle olunca yatırımcılar, yatırım yapmak isteyenler ve kripto para borsasına ilgi duyan insanlar Bitcoin hakkında araştırmalara tutuşuyor. Yazımda sizlere Bitcoin’in ne olduğu , kim tarafından kurulduğu ve nasıl alınıp satılabileceği hakkında bilgiler vermeye çalışacağım. Keyifli okumalar.

Bitcoin nedir?

Bitcoin, blokzincir (Blockchain) teknolojisini kullanan ve varlığı tamamen dijital alemde bulunan herhangi bir merkeze veya resmi kuruma bağlı olmayan isteyen herkesin ulaşabileceği, ortak olabileceği ve kullanabileceği bir elektronik para birimidir. Bitcoin fiziksel olarak kullanılmaz ve genellikle elektronik cüzdanlarda taşınır. Bitcoin’in kayıt edildiği ve cüzdanlar arası dolaşımı sağlanan ağa Blockchain ( Blokzincir ) denir. Bu ağ üzerinde transfer edilen birime Bitcoin ( BTC ) denir.

Blockchain ( Blokzinciri ) nedir?

Blockchain, Bitcoin gibi elektronik para birimlerinin transfer edildiği dağınık ve her gün daha da büyüyen herhangi bir merkezi olmayan bir ağdır. Bu ağ yüksek güvenlik teknolojileri ile korunmakla birlikte çok büyük para transferlerini kısa bir sürede ve bedavaya yapabilme yeteneğine sahiptir. Blockchain’in sahibi veya yöneticisi yoktur. Bu ağa dahil olan bütün kullanıcılar bu ağı yönetir. Para transferlerinin kripto cüzdanlarla sağlandığı bu ağda cüzdanlar birbirleri ile iletişim kurarak sürekli güncelliği sağlar. Bu da ağın güvenli olmasının başlıca sebeplerinden biridir.

Bitcoin’i kim kurmuştur?

Birileri kurmuş. Tabii ki birisi kurmuş ama kim kurmuş diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Bitcoin’i tam anlamıyla birileri kurmuş. 2008 senesinde kendilerine / kendisine Satoshi Nakamoto ismini veren bir kişi , bir oluşum veya bir grup tarafından kurulmuş. Bu oluşum bir makale yayınlayarak P2P ( peer to peer ) yani kişiden kişiye kripto para birimi olarak adlandırdı. Bu para birimine tahmin edeceğiniz üzere Bitcoin dedi. Bu makaleden yaklaşık üç ay sonra ilk Blockchain faaliyete geçti. İlk Bitcoin transferi ise 12 Ocak 2009 senesinde Nakamoto ile bir yazılımcı arasında gerçekleşmiştir.

Eğer Bitcoin’in kuruluş makalesini orjinal dilinde okumak isterseniz bu bağlantıya dokunmanız yeterli olacaktır.

Bitcoin nasıl değerlendi?

Bitcoin’in kuruluş amacı devletlerin merkez bankaları veya piyasayı tekelinde bulunduran çok zengin şirketlerin aracılık yapmadan para transferlerinin yapılmasıdır. Bu yüzden BTC transferleri kişiden – kişiye diye adlandırılır. Sıfır maliyet ile çok büyük paraların güvenli bir şekilde taşındığı bu yöntem dünya çapında borsa şirketlerinin ilgisini çekti. Öyle ki kuruluşundan yaklaşık 11 ay sonra New Liberty Standard isimli bir borsa firması Bitcoin’e değer biçti. Biçilen bu değerle birlikte resmen Bitcoin kabul gördü. Peki Bitcoin’in il değeri ne kadardı? Size inandırıcı gelmeyebilir ama 2009 senesinde 1$ = 1.309,03 BTC ‘di. O zamanın dolar kurunu 2 Lira kabul edersek, 2 Liraya 1300 Bitcoin’den biraz fazla alabiliyorduk. Eğer o zamanlarda 2 liralık Bitcoin alsaydık şu an 78.742.914,55 Türk Liramız vardı :). Geçmişe takılı kalmadan Bitcoin neden bu kadar değerlendi biraz bahsedelim. En önemli nedeni paravan şirketler veya kurumlar olmadan minimum maliyet ile maksimum paranın aktarılabilmesi. İkinci en büyük neden ise güvenlik. Kullandığı blokzinciri sayesinde Bitcoin şu anda yer yüzündeki en güvenli para aktarım aracı dememiz yanlış olmaz. Çünkü bu zinciri kullanan herkes bir halka olarak görünüyor ve her halka diğerleri ile birleşiyor. Bu da kolay kolay güvenlik açığı oluşmasını önlüyor.

İlk Bitcoin ‘le alışveriş 2010 senesinde iki pizza için 10.000 BTC ödeyen biri sayesinde resmen gerçekleşti. Bu Bitcoin’in güncel değeri 605583296,30 Türk Lirası

Bitcoin nasıl alınır – satılır?

Bitcoin almak için herhangi bir borsa sitesinde veya özel olarak oluşturulmuş ve kripto paraların alınıp satıldığı borsa şirketlerinde hesap açarak Bitcoin satın alım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Aldığınız Bitcoin’ler otomatik olarak oluşturulan cüzdanlarınızda saklanacak. Cüzdanınıza gidip Bitcoin sat butonuna basarak kolayca BTC’lerinizi satabilirsiniz.

Kripto paralar arasında en değerlisi olan BTC gün geçtikçe değerine değer katıyor. Başlarda büyük şirketlerin aracı olmadığı bir para transfer yolu olarak kim tarafından kurulduğu bilinmeyen BTC bugünlerde büyük şirketlerin ambargo uyguladığı ve zengin iş adamlarının piyasadaki bütün BTC’leri topladığı dünyanın en pahalı para birimine dönüştü. Ara sıra ufak rakipleri çıksa da BTC tahtını bırakacak gibi görünmüyor. Teknolojinin her gün daha da geliştiği şu günümüzde teknolojik paraların fiziki paraların yerini alacağımızdan hiç şüphemiz yok. Eğer BTC yatırımı yapmak isterseniz uzun vadede kazandıracağını düşünüyorum. Ayrıca kripto para piyasasını takip ederek yeni çıkan ve gelişmekte olan kripto paralara da ufak yatırımlar yapmanızda fayda var, bir gün patlayıp giderse herkesin dilediği sahil kasabasındaki emekli hayatına genç yaşınızda ulaşabilirsiniz.

Bu yazımda sizlere kısaca Bitcoin’i ve tarihçesini anlattım eğer yazımı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız en büyük motivasyon kaynağım olacaktır. Dilediğiniz her türlü istek ve öneriyi yorum kısmından bana bildirebilirsiniz. Ayrıca yardımcı olmamı istediğiniz her türlü sorun için iletişim bölümünü kullanabilirsiniz. Henüz okumadıysanız Link Kısaltarak Para Kazanma adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Paran Burada

11 yıldır bloglar ile ilgilenen ama hâlâ amatör. Paran Burada'nın kurucusu , tek sahibi ve tek yazarı.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir