Mechanical Turk Mikro İşlerle Para Kazanmak

Amazon – Mechanicel Turk Para Kazan 2020

Mechanical Turk, Amazon’un 3 Kasım 2005 senesinde kurduğu işverenle ile işçileri bir araya getiren platform. İş – işçi dediysek ağır sanayi işi değil, mikro işler. Çoğunlukla teknoloji sektöründen çeviri, hata yakalama veya sunulan ürünün deneyimlenip değerlendirmesi ile para kazanmaya olanak sağlıyor bu platform. Ortalama iş süresinin 20-30 dakika olduğu Mechanical Turk’te iş başına ne kadar kazanacağınızı işveren belirliyor. Orta düzey bir İngilizceniz var ise bu platform’dan aylık 3000$’a kadar gelir elde etmeniz mümkün!

Mechanical Turk nedir?

Mechanical Turk dünyanın en büyük e-alışveriş sitesi Amazon’un 2005 senesinde piyasaya sürdüğü ve mikro işler ile mikro işçileri buluşturan bir internet sitesidir. Mechanical Turk adını ” Satranç oynayan Türk otomatı ”ndan alır. Belli bir konu hakkında robotlar için karmaşık ama insanlar için çocuk oyuncağı diyebileceğiniz işlerleri yaparak bu platformdan para kazanabilirsiniz.

Mechanical Turk mantığı nedir?

Mechanical Turk çoğu online işlerin robotlar tarafından yürütüldüğü günümüzde insan zekası gerektiren, robotların zorlandığı işleri insanlara yaptırır. Bu işleri yapan işçilere belli bir miktar ödeme yapar. Eğer ödeme alma alt limitine ulaşırsanız paranızı banka hesabınıza çekebilir ya da kazandığınız parayı Amazon üzerinden harcayabilirsiniz.

Mechanical Turk’e kimler başvurabilir?

Mechanical Turk’e dileyen herkes başvurabilir. Son zamanlarda çok fazla üye başvurusu yapıldığı için Türkiye’deki alımlar biraz zorlaştı. Eğer Amerikan vatandaşıysanız veya Amerikan bankalarında bir hesabınız varsa kolayca Amazon Mechanical Turk üyeliği oluşturabilirsiniz.

Mechanical Turk kullanılarak nasıl işler yapabilirim?

Amazon açıklamasında; internete bağlanabiliyorsanız her türlü işi Mechanical Turk üzerinden yapabileceğinizi söylüyor. Ama yapılan işlerden bahsetmek gerekirse çeviriler , site ziyaretleri , yeni piyasaya çıkmış web sitesini ziyaret ederek karşılaşılan problemleri bildirmek vb. işleri kolaylıkla yapabilirsiniz.

Yaptığınız işlerden nasıl para alacaksınız?

Bu platformda işçiler gibi işverenler de var. Mesela bir e-alışveriş sitesi sahibi bilmediği bir dilden talep aldı, bu talebi Mechanical Turk üzerinden çeviri yapılması isteği ile paylaştı ve bu işi yapan worker’a ( çalışana ) 0.20$ ödeyeceğini belirtti. Siz bu işe talip oldunuz ve başarılı bir şekilde çeviriyi tamamladınız. İşveren onayladıktan sonra para Mechanical Turk hesabınıza geçer. Dilerseniz Amazon üzerinden alışveriş yapmak için dilerseniz de banka hesabınıza havale yöntemini seçerek bu parayı kullanabilirsiniz.

Mechanical Turk’ün ne olduğunu kısaca açıkladık şimdi kayıt kısmı ve hangi durumlarda başvurmamız gerektiği hakkında bir kaç bilgi verelim.

Mechanical Turk’e nasıl kayıt olunur?

Öncelikle bu bağlantıya tıklayarak Mechanical Turk anasayfasına gidiyoruz. Açılan sayfada sağ üstte bulunan Get Started with Amazon Mechanical Turk yazısına tıklıyoruz.

Mechanical Turk kayıt adım 1
Adım 1

Ardından açılan sayfada önümüze 2 seçenek çıkacak 1. seçenek iş verenler için biz ikinci seçenek olan Create a worker account butonuna tıklıyoruz.

Adım 2

Amazon hesabınız ile oturum açmanızı isteyecek eğer bir Amazon hesabına sahip değilseniz yeni bir tane oluşturun ve giriş yapın. Size yaşadığınız ülke, şehir ve adres bilgilerini soracak bunları doğru girdiğinizden emin olun. Bir gün bu bilgileri doğrulamanızı isteyebilir. Ad soyad ve e-posta bilgilerimizi girdikten sonra doğruma maili yollayacak yollanan kodu girerek üyelik başvurumuzu göndermiş olacağız. Kayıt işleminden 1-3 gün sonra yollanacak bir mail ile kabul edilip edilmediğiniz bilgilendirilecek. Eğer kabul edilirseniz mturk.com adresine giriş yaparak mikro işleri yapmaya başlayabilirsiniz.

İşlerin fiyat ortalaması ne kadar?

Ortalama bir fiyat söylemek zor ama 30 dakikada 1 dolar gibi bir ücret kazanmanız mümkün. Aşağıdaki iş listesinden görüldüğü üzere 0.01$ ‘a iş de var 1$’a iş de var. 7. sıradaki işveren cep telefonunuz ile bir anket doldurmanız karşılığında size 1$ vermeyi vadederken , 3. sıradaki işveren bir seslendirme videosunu dinleyip onu oylamanıza 0.50$ gibi bit para veriyor. İki işveren de işlerin yaklaşık 30 dakika süreceğini belirtmiş. Eğer bilgisayar kullanmada iyi biriyseniz bu iki işi toplam 30 dakika gibi bir sürede yapmanız mümkün.

İşleri nasıl alacağım?

İşlerin yanındaki Accept & Work butonuna basarak o iş için başvuruda bulunabilirsiniz. Ama söylemekte fayda var bazı işverenler sizden belirli bir seviyeye ulaşmanızı bekliyor. Mesela 1$ vadeden işveren en az 300 iş yapmış kullanıcıları istiyor. Size tavsiyem kayıt olduğunuz ilk ay para kazanma arzunuzu bir kenara bırakarak bedava denilecek ve kısa süren işlere odaklanarak HIT puanınızı arttırın. Böylece yüksek ücretli işleri alma imkanınız yükselecek dolayı ile kazancınız artacak.

Hangi durumda başvuru yapmam daha iyi olur?

Daha güzel bir başlık düşündüm ama bulamadım. Bu başlık altında hangi durumda olan insanların katılması daha iyi olur gibi konulara değineceğim.

  • Öncelikle ev hanımıysanız veya işsizseniz kesinlikle başvuru yapmanız gerekiyor.
  • Bütün gününüz bilgisayar başında geçiyordur ve ara ara 15 20 dakika boş zamanınız oluyordur.
  • Kazandığınız para ucu ucuna yetiyordur belki de hiç yetmiyordur aylık 200 – 300 dolar ek gelir gelmesi sizi rahatlatacaktır.
  • Öğrencisinizdir özellikle bu Korona Pandemisi harçlığınızı biriktirmek istiyorsunuzdur.

Eğer bu durumda biriyseniz hiç düşünmeden başvuru yapın kabul edilirseniz ortalama bir ingilizce ile aylık 200-300$ , iyi bir ingilizce ile aylık 1700-3000$ kazanmanız mümkün.

İyi kazandıran işler?

Bu platformda çalışan insanların ortak düşüncesi dakikada 20 Cent kazandıran her iş iyi kazandıran iştir. İş için gerekli süreyi işverenin iş için verdiği ücrete böldüğünüzde sonuç 10 Cent çıkıyorsa gözünüzü kapatıp o işe başvurun. Tabii üstte de belirttiğim gibi iyi kazandıran işler için işverenler bazı şartlar istiyorlar. Kayıt olur olmaz dakikada 10 cent kazanmanız çok mümkün değil o yüzden önünüze her gelen işi sizi geliştireceğine inanarak ve içtenlikle yapın.

Mechanical Turk hakkında bildiklerimi ve tecrübe ettiklerimi sizler için derledim. Eğer yazımı beğendiyseniz beni takdir etmek için sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Aklınıza takılan tüm soruları yorum kısmından sorabilirsiniz. Ayrıca Affiliate Nedir? Nasıl para kazanılır? adlı yazımı okuyabilirsiniz. Bol kazançlar!

Paran Burada

11 yıldır bloglar ile ilgilenen ama hâlâ amatör. Paran Burada'nın kurucusu , tek sahibi ve tek yazarı.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir