Nedir Bu Ethereum ?

ethereum
Ethereum nedir?

Ethereum, kağıt ya da madeni olmayan, bunun yanı sıra elektronik ortamlarda kendilerine has cüzdanları olan bir dijital para biriminin isminidir. Ethereum olayının ilk olarak görüldüğü yer Kuzey Amire Bitcoin Konferansıdır. Ethereum dijital para birimi, Vitalik Buterin tarafından ilk kez tanıtımı yapılmış olan bir sistemdir. Genel anlamda bir tür alt coin olarak bilinmekte olaran Ethereum dijital para birimi, aslında blockchain tarafından teknolojik açıdan gelişimine olanak sağlanan ve kullanıcısının da bir hayli fala olduğu yenilikçi olan bir elektronik ve dijital para birimidir.


Ehtereum dijital ve elektronik para birimi, gücünü Ether, yani ETH kripto para biriminden almaktadır. Yani Ethereum dijital para birimi, aslında bir tür de kripto para birimidir. Ethereum kripto ve dijital para biriminin hedefi ise onu kullananların bu sistem tarafından yeni yazılımları oluşturabilmelerini sağlamak ve doğrultuda da ETH çoğaltmaktır. ETH kripto ve dijital para birimi aynı zamanda onu kullananlara sağladığı bu kolaylıklar sayesinde de birçok alt coininde ortaya çıkmasına olanak sağlamıştır.


Ethereum kripto para birimi sistemi ile hedeflenen olay ise bireysel veriler gibi önemli olan bilgilerin üçüncü kişiler tarafınca depolanabilmesini ve farklı kötü emeller için kullanabilmesini engellemesidir. Günümüzde hemen hemen internet üzerinden yaptığımız tüm işlemleri (bunlar; banka işlemleri olsun, alışveriş olsun, internet üzerinde ki geçmişimiz olsun, sosyal medya hesaplarımız olsun) veriler yardımıyla birlikte ve datalar ile bankalarda kayıt altına almaktayız. Bu alınmakta olan bilgilerin ise hangi emeller için kullanıldığı ise doğrusu tam olarak bilinmemektedir.
Ethereum kripto para birimi sistemiyle bu işlemler yapılırken tam anlamıyla anonim ve dağınık olarak farklı cihazlar ile saklanmaktadır. Dolayısı ile bu tip bilgilere ise erişim olanağı imkansız bir duruma geldiğinden ötürü, hali ile bütün bir sanalı ve interneti merkezi olmayan bir platforma çevirmektedir.

Bu merkezi olmayan sisteme dahil olabilecek yazılım türlerinin üretilebilmesi için ise Ethereum dijital para birimi, Ether isimli kripto para biriminin bir yönü sayesinde yakıt bir biçimde kullanılabilmesi amaçlanır.

Ethereum Coin Bitcoin’e Rakip Olarak Çıkabilir Mi ?

Ethereum olayı, son zamanlar da Bitcoin dijital para biriminden daha fazla işlem görmekte olan bu platformda ki ikinci büyük dijital para birimidir. Değer durumunun kısa bir zaman içerisinde artması sonucunda ve Bitcoin kripto para biriminin blockchain olayından daha yenilikçi olması sebebi ise Ethereum olayının, Bitcoin kripto para birimine acaba rakip olabilir mi gibi soruları akıllara getirmiştir. Ancak, ETH kripto para biriminin kurucusu olmakta olan Vitalik Buterin bu konu hakkında şöyle demiştir:
“ Şayet, dijital para ile dünya genelinde bulunmakta olan diğer kaynakları karşılaştırırsak ve bu durumunda da Bitcoin kripto para birimini bir Altın, Litecoin kripto para birimini bir Gümüş olarak görüyor isek, Ethereum kripto para birimi ise bu durumda bir tür Petrol’dür. Bunun nedeni ise Ethereum kripto para biriminin altında yatmakta olan teknoloji dünyada ki internet sisteminin enerji kaynağı olacaktır. Bu sebep ile biz Ether olayını bir tür ‘ kripto yakıt ‘ olarak adlandırmaktayız. Ethereum kripto para biriminin ihtiyacı olduğu tek enerji kaynağını Ether yani, ETH sağlayacaktır. “
Vitalik Buterin bu açıklamasından sonra sizlerin de anlayacağı gibi Ethereum kripto para biriminin Bitcoin’e rakip olabilmek gibi bir gayeti bulunmamaktadır.


Ethereum Kripto Para Birimi ile Bitcoin Kripto Para Birimi Arasında Olan Farklar Nedir ve Nelerdir ?

Bitcoin kripto para sistemiyle gerçekleştirebileceğiniz işlemler belli başlıklıyken, ETH sisteminde ise bu olayı çok farklı yazılımlar sayesinde yeni alt coin üretebilmektesiniz.
ETH kripto para sistemi olayı, Bitcoin’in blockchain’e bakış sistemine göre daha yenilikçidir.
Bitcoin kripto para birimi madenciliğinde işlemcinizin gücüne göre üretim yapabilirken, ETH madenciliği sisteminde ise üretenler arasında belirli bir denge bulunmaktadır.
Bitcoin kripto para sisteminde bir blok olayının oluşabilmesi için 10 dakika geçmesi gerekirken, ETH sisteminde ise bu işlem 15 saniye gibi çok kısa bir süredir.

Ethereum Kripto Para Birimi Madenciliği Olay Nasıl Yapılmaktadır ?

Madencilik olayı aynı Bitcoin kripto para birimi sisteminde ki mantık gibi, bu sistemin sürekli olması ve güvenilirliği açısından oldukça önemli bir durumdur. ETH kripto para madenciliğinin herkes tarafından yapabilmesi amacı ile sistem kendi gereksinimlerini Bitcoin madenciliğinde olduğu gibi özel üretim amaçlı gereken cihazlar gibi değil de CPU, yani ekran kartı ile yapmaktadır.


Ethereum Kripto Para Birimi Nasıl Üretilmektedir ?

ETH kripto para birimi sistemi üretimi olayı Bitcoin kripto para birimi üretimi sistemi olayı ile aynı yöntemler gibi görünüyor olsa da bir takım farklılıkları olduğundan dolayı Ethereum sistemi üretimi avantaj yaratmaktadır. ETH kripto para birimi üretimi yapabilmek için öncelikli olarak size özel olan bir tür ETH kripto para birimi cüzdanı oluşturmanız gerekmektedir. Akabinde üretim için size gerekecek olan programları yükledikten sonra ETH kripto para birimi cüzdanınızı program içeriğine girerek, üretime başlayabilirsiniz. Kişisel bir biçimde üretebileceğiniz bir tür havuza da dahil olarak üretim yapabilmektesiniz. Havuz olayına dahil olmak, elbette üretiminizi daha fazla arttıracaktır.

Eğer yazımı beğendiyseniz ve emeğimin karşılığını almamı istiyorsanız yazımı sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilir ve arkadaşlarınıza önerebilirsiniz. Ayrıca kripto paralar hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız bu bağlantıya tıklayarak kripto para sayfamıza ulaşabilirsiniz.

Paran Burada

11 yıldır bloglar ile ilgilenen ama hâlâ amatör. Paran Burada'nın kurucusu , tek sahibi ve tek yazarı.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir