Podcast Yayıncılığı ile Para Kazanmak

podcast yaparak para kazanmak
Podcast yayıncılığı ile para kazanmak

Paran Burada üzerinden onlarca internetten para kazanma yazısı paylaştım. Muhtemelen en ilginci bu olacak çünkü konuşarak para kazanabileceğiniz bir yöntemden bahsedeceğim. Konuşarak yani Podcast yayıncılığı ile para kazanmak. Evet yanlış duymadınız sadece konuşacağınız ve bu işten para kazanabileceğiniz bir yöntem var. Henüz Türkiye’de pek ilgi çekmemesine karşın özellikle ABD’de 500 Milyon Dolarlık bir piyasa dönüşen ve gitgide değerine değer katan bir piyasa : Podcasting. Henüz tam manası ile Türkçe’ye çevrilmeyen bu iş sık sık duyduğumuz ”Podcast yayını”nın ta kendisi. Bir mikrofon karşısında güncel olaylardan bahsetme ve kendi fikirlerini dinleyicilere sunma şekline sahip Podcast’te sizin görüntünüzü kaydedecek bir kameraya ihtiyacınız yok. Lafı uzatmayarak nasıl Podcast yapacağınızı ve bunu bir iş haline dönüştüreceğinizi anlatayım.

Kısa Kes : Podcast Nedir?

Podcast İpod ve Casting terimlerinin birleşmesi ile ortaya çıkmış, İpodların popüler olduğu dönemde ses dosyalarının RSS Feedler üzerinden paylaşılması ile ortaya çıkmış güncel değeri yaklaşık 500 Milyon Dolar olan bir sektördür. Temel olarak ses kaydı yapmaya ve bu kaydı yayınlamaya dayanan Podcast bir konuda bilgi sahibi olan insanların kendi görüşleri ile birlikte bu kayıtları tamamlama ilkesine dayanır. Ayrıca Podcast yayıncılığı ile para kazanmak mümkün. Yani Podcast konuşarak para kazanabileceğiniz bir iş koludur.

Neden Podcast yapmalısınız?

Günümüz dünyasında iş şekilleri hızlı bir şekilde biçim değiştiriyor. Her geçen gün yeni bir akımın öncülük ettiği yeni bir iş şekli hayatımıza giriyor. Değişime ayak uydurup yeni iş kollarında başarıyı yakalamayı hedefleyen insanlar bu iş kollarına öncülük ettikleri için başarılı oluyorlar. Buna en güzel örnek Youtube ile birlikte hayatımıza giren iş kolu olacaktır : Youtuber. Podcast dünyada oldukça popüler hale gelmiş olmasına rağmen ülkemizde hala yeterli ilgiyi görmediğini düşünüyorum. Bu da bu işte öncülük edebileceğiniz anlamına geliyor. Bu şüphesiz podcast yapmaya başlamak için en önemli nedenlerden biri ama kısaca neden Podcast yapmalısınız sorusuna yanıt verelim

Anlatacağınız çok şey vardır :

Anlatacağınız çok şey vardır. Belirli bir konuda yeterince bilgili olduğunuz düşünüyorsunuzdur ve bunu insanlara duyurmak istiyorsunuzdur. Bunun en etkili yollarından birisi Podcast yayıncılığı yapmaktır. Böylece kafanızda dönüp duran fikirleri sizi gerçekten önemseyen insanlara ulaştırma şansına erişmiş olursunuz.

Sadece konuşmayı seviyorsunuzdur :

Evet , bu bile şu an Podcast yapmaya başlamanız için bir neden. Konuşmayı seviyorsunuzdur ve canınız sadece konuşmak istiyordur. Podcast yayıncılığı yaparak tatlı canınızın isteğini yerine getirebilir hatta Podcast yayıncılığı yaparak para kazanmak konusunda canınızın isteğini yerine getirmenizi şiddetle öneririm.

Çirkin olduğunuz için Youtuber olamıyorsunuzdur(!) :

Belkide dış görünüşünüz çok çirkin olduğu için Youtuber olmaktan çekiniyorsunuzdur (!). Elbette şaka.. Muhtemelen dünyanın en güzel ve en yakışıklı okuyucu kitlesine sahip paranburada.com olarak twitter’da da varız henüz takip etmediyseniz yazıya bir saniye ara verip takip eder misin diye sormak istedim. Eğer cevabın evetse bu bağlantıya tıklayarak Twitter sayfamızı takip et , eğer hayırsa diğer başlığa geçebilirsin. Paran Burada hepinizi seviyor ( ama en çok Twitter’da takip edenleri ).

Podcast yayıncılığını bir iş olarak görüyorsunuzdur :

Podcast yayıncılığı konuşmanın ötesine geçmiş, para kazanabileceğiniz bir sektör haline gelmiştir. Siz de bu sektörde yerinizi almak ve Podcast yaparak ek gelir kazanmak istiyorsunuzdur. Podcast yayıncılığı ile para kazanmak sanılan kadar ütopik bir durum değildir. Eğer siz de Podcast yapmayı gelir olarak görenlerdenseniz hemen şimdi Podcast yapmaya başlayabilirsiniz.

Podcast yayınlayarak nasıl para kazanırım?

Podcast yayını yaparak para kazanmak adına onlarca seçenek mümkün. Ama unutmadan hatırlatmakta fayda var Podcast ile para kazanmak istiyorsanız her işte olduğu gibi bu işte de belirli bir kitleye ulaşana kadar ezilmeyi ve bedava iş yapmayı göze alacaksınız. Podcast üzerinden gelir elde etmek için belirli bir kitleye ulaşmak şart. Bunun nedeni direkt olarak Podcast’i satabileceğiniz bir platformun olmaması. Podcast ile para kazanabileceğiniz başlıca yöntemlerden bahsedecek olursak :

Satış ortaklığı ile para kazanma :

Pek çok Podcast yayıncısının temel gelir kaynaklarından biri olan satış ortaklığı, konuştuğunuz konu hakkındaki ürünleri size verilen kod ile satış yapılmasına dayanıyor. Bunun için belirli bir kitleye sahip olmalı ve şovunuzu şirketlere pazarlamalısınız. Satış ortaklığı hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız buraya tıklayarak ilgili yazıya gidebilirsiniz.

Bağışlar ile para kazanmak :

Ulaştığınız kitleye güzel bir dille bu işi devam ettirebilmek için maddi desteğe ihtiyacınız olduğunu belirtebilir Patreon hesabı açarak aylık ödemeler ile gelir elde edebilirsiniz.

Özel Podcast satışı :

Ulaştığınız kitleye Premium adı altında Podcast satışı yapabilirsiniz. Eğer insanlar sizi severse ve ilgi odağı haline gelirseniz ücretsiz podcsat yayınlarına devam ederken bir yandan da Premium içerik üretip bunu hayranlarınıza satabilirsiniz. Eğer Podcast’iniz tutarsa ilk başvurmanız gereken para kazanma yöntemi bu olmalı.

Youtube aracılığıyla :

Youtube günümüzün vazgeçilmez sosyal medya platformu. Bu yazımda da Youtube’dan bahsetmek istiyorum çünkü Podcastlerinizi Youtube’a yükleyerek para kazanmanız mümkün. Podcast kayıtlarınızı tamamladıktan sonra bir Youtube kanalı oluşturun ve konuşmalarınızı bu kanala yükleyin. Kanal konusunu eleştiri kanalı olarak belirlersiniz ve arka plana da konunuzu yansıtan bir fotoğraf koyarsınız. Youtube reklamları ile para kazanmanız mümkün ayrıca belirli bir abone sayısı üzerine çıkınca ” Katıl ” butonunu aktifleştirerek gelirinizi arttırabilirsiniz. Katıl butonu ve Youtube hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu bağlantıya tıklayarak ilgili yazımı okuyabilirsiniz.

Nasıl dinleyici kitlesi toplarım?

Bunun için onlarca seçenek mevcut Podcast’lerinizi Spotify , iTunes ve Youtube gibi platformlara yükleyebilir , ayrıca konuşmanızı metin haline getirip oluşturduğunuz internet sitesi üzerinden yayınlayabilirsiniz. Bu işlemler hem uzun vadede sesinizi duyurmanıza hem de gelirlerinizi arttırmanıza neden olacaktır. Podcast yayıncılığında yüzlerce insanın başlamaya heves edip bıraktığını unutmayın ve pes etmeden çabalayın. Hiçbir ekmeğin emeksiz olmayacağı gibi hiçbir emek de ekmeksiz kalmaz. Çabalarınız size ekmek olarak dönecektir.

Bu yazımda değerli takipçilerime Podcast yayıncılığı ile Para kazanmak hakkında bilgiler sunmaya çalıştım. Edindiğim bilgiler ve yaptığım araştırmalar ile kısa bir rehber hazırladım. Eğer emeğimin karşılığını vermek istiyorsanız sosyal medya hesaplarınızda paylaşarak sesimi duyurmama yardımcı olmuş olursunuz. Bol kazançlar!

Paran Burada

11 yıldır bloglar ile ilgilenen ama hâlâ amatör. Paran Burada'nın kurucusu , tek sahibi ve tek yazarı.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir