Youtube telifsiz içerik ile para kazanmak : Creative Commons nedir?

youtubedan para kazanmak
Youtube Para kazanma 2020

Youtube’dan para kazanmanın var olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Kısa bir süre önce de bu konu ile alakalı bir yazı paylaştım. Ama yazıma yapılan geri dönüşlerde ” Youtube’dan para kazanmak istiyorum ama içerik üretecek imkanım yok ” tarzı mesajlar ve sorular bolca geldi. Herkese tek tek cevap vermek yerine bilgilendirici bir yazı yazmak istedim. Bu yazımda size youtube telifsiz içerik ile nasıl para kazanılacağını anlatacağım. Hali hazırda internet ve youtube’da var olan bu videolar ile para kazanmak çok kolay.

Telifsiz içerik ( creative commons ) nedir?

Creative commons internet üzerinde bulunan ve telif hakkı içermeyen videolar , resimler veya şarkılardır. İsminden de anlaşılacağı üzere yaratıcı beyinler için serbest bırakılmış bu içerikler telifsiz olduğu gibi doğru kullanıldığı zaman para kazanmanın da mümkün olduğu içeriklerdir. Creative commons bir çok ana başlığa ayrılmış olsa da bu yazımda Youtube’da nasıl para kazanacağınızı anlatmaya çalışacağım.

Zaten var olan bir içerik ise nasıl para kazanacağım?

Muhtemelen aklınızı bu soru kurcalayacak. Hem çok da mantıksız değil mi? İnternet üzerinde hatta youtube’da var olan bir video ile para kazanmak. Evet mantıksız ama mümkün. Aklınızı kurcalayan bu soruya Google oldukça net bir yanıt vermiş.

creative commons nedir
Google’ın creative commons ile ilgili yanıtı

Telifsiz içeriği nerden bulacağım?

Creative commons ile para kazanıldığını anladık da nedir ulan bu creative commons (!) dediğinizi duyar gibiyim. Creative commons bir telif hakkı bildirisidir dememiz yanlış olmaz. Bir kişi sanal evrene bir içerik yüklerken o içeriği creative commons olarak işaretlemesi kendine bağlıdır. Yani bu , içeriği yükleyen kişinin ” ben bu içeriği tüm insanlık adına yüklüyorum telif hakkı tüm insanlığındır ” demesi anlamına geliyor. Ben içeriği nerden bulacağım diye dert etmenize gerek yok çünkü bu içerikler her yerde.

Adım 1 : Giriş

İlk adım giriş , bu adımda yapacağımız tek şey bir youtube kanalı açmak ve kanalı ilgi çekici bir şekilde düzenlemek. Kanal konusunun, kanal kapağınızın , kanal adınızın hatta kanal profil fotoğrafının ilgi çekiciliğe etkisi sanılandan çok daha fazladır. Ardı önü bir kanal açacağım diyerek baştan savma bir iş çıkarmayın ortaya hatta en fazla zamanı burada harcayın.

Adım 2 : Creative Commons İçerik Bulma

İşin belki de en kolay kısmına geldik. Bu adımda içerikleri nereden bulacağınızı resimli bir şekilde açıklayacağım. Öncelikle tarayıcımızdan youtube’u açıyoruz. Youtube’u açtıktan sonra youtube arama kutusuna açtığımız kanal ile alakalı terimler yazıyoruz. Ben örneklerimi oyun videoları için vereceğim. Ben arama butonuna ” cs go montage” yazdım. Siz de ilgili aramayı yaptıktan sonra sol üstte bulunan ” Filtreler ” yazısına tıklayın.

Kırmızı işaretli alan

Ardından çıkan filtrelerden ” creative commons ” seçeneğini seçiyoruz. Ayrıca düzgün sonuçlar çıkması adına ‘ Sıralama Ölçütü ‘ seçeneklerinden yüklenme tarihini seçiyoruz.

Adım 3 : Telifsiz İçerikleri Editleme

Bahsettiğim adımları doğru bir şekilde uygularsanız karşınıza çıkacak bütün videolar telifsiz içerik kapsamında paylaşılmıştır. Yani arama sıralamasında gördüğünüz bütün videoları herhangi bir yerden izin almadan indirip kullanma hakkına sahipsiniz. Yaptığınız aramaları çeşitlendirerek ve herhangi bir youtube video indirme programını kullanarak bir video arşivi yaptınız. Bundan sonra yine herhangi bir edit programını kullanarak bu videoları birleştirin , telifsiz şarkılar ile de eğlenceli hâle getirin.

Adım 4 : Videoyu Yükleyin

Bütün video düzenleme aşaması bittiğinde geriye sadece videoları izleyicilerin keyfine bırakmak kalıyor. Düzenlediğiniz videoları youtube kanalınıza yükleyin.

Adım 5 : Para Kazanma

Videoları yükledikten sonra Google’ın reklam servisi Google Adsense’e başvuruyoruz. Eğer gerekli şartları yerine getirirseniz 3 gün içinde başvurunuz kabul edilecektir. Bu da 3 gün içinde 0 içerik çekerek para kazanabileceğiniz anlamına geliyor.

Son adımı daha detaylı uygulamak ve kazancınızı arttırmak için Youtbe para kazanma adlı yazımı okuyabilirsiniz. Yazımı beğendiyseniz destek olmak adına sosyal medya platformlarınızda arkadaşlarınız ile paylaşabilirsiniz. Bol kazançlar.

Paran Burada

11 yıldır bloglar ile ilgilenen ama hâlâ amatör. Paran Burada'nın kurucusu , tek sahibi ve tek yazarı.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir