Youtube’dan nasıl para kazanılır?

Yotube Para kazanma / Paran Burada 2020

Youtube, günümüz dünyasında bir mesleğin doğmasına neden olmuş sosyal medya platformundan çok bir iş merkezi haline gelmiş oluşum. İnternet eğlence sektöründe başı çeken platform ” Youtuber ” denen içerik üreticileri sayesinde tahtını kaptıracakmış gibi de durmuyor. Oluşumundan sonra taklitleri de piyasaya çıkmaya başlayan Youtube bu sektörde tek lider kalmak için ise oldukça başarılı ve etkili çözümler geliştirdi. Hiç şüphesiz en etkili çözüm içerik üreticilerinin değerini bilip onları parayla ödüllendirmesi oldu. Günümüzde çok büyük bir alanı işgal eden ve çoğu kesim tarafından meslek olarak görünen içerik üreticiliği popüler adı ile ” Youtuber”lık hayran sayısına göre yer yer doktorluktan daha fazla kazanılan bir gelir kapısı haline gelmiş durumda. Hâl böyle olunca bir çok gencin hayali bu işi yaparak gelir elde etmek oluyor. Peki youtube’dan nasıl para kazanılır? Youtube’dan para kazanmak için neler yapmamız gerekiyor? Youtube para kazanma mümkün mü ? Lafı fazla uzatmadan başlayalım.

Youtube’dan nasıl para kazanılır?

Youtube’dan para kazanma oldukça popüler ve bilindik bir yöntem aslına bakacak olursak. Ama bilmeyen takipçilerim vardır diye açıklama gereği hissettim. Youtube video içeriği oluşturduğumuz ve bunu platforma yükleyerek dinleyicilerin zevkine bıraktığımız bir platform. Youtube içerik üreticilerini teşvik etmek için onları destekliyor. Peki nasıl? Bildiğiniz üzere Youtube ‘un sahibi Google , Youtube başka bir Google uygulaması olan Adsense ile videolarda reklam çıkmasına izin veriyor ve içerik üreticileri bu reklamlardan gösterim başı, tık başı ve izlenen reklam videosuna göre para kazanıyor. Sabit bir ücret olmadığı gibi içerik üreticisinin yaptığı iş bu reklam parasını etkiliyor. Mesela oldukça popüler olan oyun sektöründe reklam gösterimi 15 Kuruş ise görece daha az popüler olan araba modifiye sektöründe reklam gösterimi 70 kuruşa kadar çıkabiliyor.

Reklamları videomda nasıl göstereceğim?

Reklamları videolarınızda siz göstermeyecekseniz. Sizin tek yapmanız gereken Youtube iş ortaklığı merkezine başvuru yapmak. Eğer başvurunuz kabul edilir ise Youtube ile para kazanma aşamalarının %90’ının tamamlamış sayılırsınız. Bundan sonra yapmanız gereken tek şey Google Adsense hesabınızı Youtube hesabınız ile ilişkilendirmek ardından videolarınızı yüklemeye başlamak olacak. Reklamlar otomatik olarak videolarınızda gösterilecektir.

Youtube’dan başka nasıl gelir elde edebilirim?

Youtube’da başlıca gelir kaynağı Adsense reklamlarıdır. Ama tek gelir kaynağı bu değildir. Özellikle son yıllarda youtube tarafından geliştirilen içerik üreticisi destekleme kampanyaları ile gelirinizi katlayabilmeniz mümkün. Kısaca bu seçeneklere değinmek istiyorum;

 • Katıl Butonu : Kısa bir süre önce piyasaya çıkan bu özellik hayranlarınızın sizi aylık ödemeler ile desteklemesine olanak sağlıyor. Ayrıca aylık ücreti siz belirliyorsunuz.
 • Super Chat ve Sticker’lar: Bu özellik hayranlarınızın yorumlarını öne çıkarmasına ve yine bu yorumlarda sticker kullanılmasına olanak sağlar. Tabii bunun için size para ödemek zorundalar.
 • Youtube Premium : Youtube’a bir kere giren biri illaki Premium Youtube reklamına denk gelmiştir. Bu özelliği açan kullanıcılar youtube’daki videoları reklamsız dinleyebiliyor ama bu durum moralinizi bozmasın eğer Youtube Premium’lu birisi videonuzu izlerse siz bu izlenimden pay alıyorsunuz.

Youtube’dan gelir elde edebilmeniz için her seçeneğin kendi içinde ayrı ayrı gereklilikleri vardır. En temel gereklilik 18 yaşından büyük olmanız. 18 yaşından küçük takipçilerimizin yazıyı kapatıp buraya kadar boş yere okuduk diye isyan etmelerine gerek yok çünkü 18 yaşından büyük yasal vasinizin olması yine gelir elde etmek için yeterli.

Nasıl içerik üreteceğim?

İçerik üretmeye başlamadan önce bir kanal konusu bulmanız gerekmektedir. Youtube para kazanma aşamasının en önemli noktası şüphesiz bu. Eğer ilginiz olmayan bir sektöre sırf popüler diye giriş yaparsanız youtube para kazanma hayalinizin sonu muhtemelen hüsran olacaktır. Sizin için doğru kanal konusu bulduktan sonra video çekmeye başlamanız lazım. Oyun videoları çekmeye karar verdiyseniz herhangi bir ekran kaydediciyi bilgisayarınıza kurarak videoları çekebilirsiniz. Ama ben vlog çekeceğim diyorsanız bir kamera almanızda fayda var.

Elimden geldiğince size youtube para kazanma aşamalarını anlatmaya çalıştım. Eğer yazımı beğendiyseniz arkadaşlarınız ile paylaşmayı unutmayın. Ayrıca oyun oynayarak para kazanmak adlı yazımı da okuyabilirsiniz. Bol kazançlar!

Paran Burada

11 yıldır bloglar ile ilgilenen ama hâlâ amatör. Paran Burada'nın kurucusu , tek sahibi ve tek yazarı.

You may also like...

2 Responses

 1. Ahmet dedi ki:

  Oldukça güzel bir yazı ben de youtuber olmak istyorum

 2. TeknoPital dedi ki:

  Kanalın para kazanmaya açılması için ön şart olan 4000 Saat izlenme ve 1K abone için okurlarınıza yardımcı olmak isteriz.
  Önümüzdeki günlerde açılacak olan abone ve youtube izlenme saati hizmetlerimizde paranburada.com okurlarına özel paranburada10 kupon kodunu ödeme kısmında girerek tüm hizmetlerimizde %10 indirim kazanabilirler

  https://teknopital.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir